Graf 56: 1832 Boerenbehuizing Numero 22 | Hoek Hoofdstraat/Stationsweg te Winsum

in bewerking

___________________________________________________________


Deze ansichtkaart (1905-1910) zit in de collectie van de Beeldbank Groningen.
In de tuin is vaag zichtbaar een witte sokkel waarop een stenen hond staat

De oorspronkelijke foto is meerdere keren gebruikt om aan te geven waar de in 1918 op afbraak verkochte boerderij van Jan Tijmens en Elizabeth Eijes stond: op de hoek Hoofdstraat/Stationsweg.
De boerderij werd ook aangeduid als: Elema’s boerderij. Hendrikus Elema was de laatste huurder van de eigenaresse Hilje Rogaar-Torringa, dochter van Roelf Eijes Torringa en Annetta Geuchiena Zijlma 


Ansichtkaart: Entrée Winsum | Uitgver: J. C. Mekel 1916 | Groningerbeeld Bank 

Op deze ansichtkaart is de witte sokkel (model: Equatoriaal) waarop een stenen hond iets beter zichtbaar.

In het novembernummer 1997 van de Historische Vereniging Winsum-Obergum heeft P. Noord onder de titel “Een veelzeggend testament” de inhoud van de testamenten van Jan Tijmens, bewoner van de boerderij aan de Hoofdstraat/Stationsweg besproken.
In het artikel werd deze foto van de boerderij opgenomen 
met onderschrift:
“Oudere Winsumers zullen zich deze boerderij nog wel herinneren; twee zonnewijzers, een stenen hond en het grote smeedijzeren inrijhek vonden een plaats bij diverse familieden van Elsabeth Eijes.” 

Wat betekenen de woorden “Oudere Winsumers“?
De boerderij werd in 1919 op afbraak verkocht. Personen geboren na 1918 waren bijna 80 jaar oud in 1997 en konden als oudere Winsumers geen herinneringen hebben aan de afgebroken boerderij. Zij die geboren waren tussen 1897 – 1907 zouden de oudere Winsumers kunnen zijn, maar hoeveel waren dat er in 1997?
Van Willem Siemens, landbouwer op de boerderij “De Hoogte” te Houwerzijl en kleinzoon van Roelf Eijes Torringa, is bekend dat hij gepubliceerd heeft over het testament van Jan Tijmens, hetwelk opgenomen is in “Winsums Verleden” uit 1957. Indachtig dat jaar zijn er ineens veel meer oudere Winsumers!
[tabel id=81 /]
Zonnewijzer 1 en sokkel met stenen hond
   (model: Equatoriaal) 

Boerderij “Kooyenburg” te Zuurdijk (met zonnewijzer) destijds bewoond door Djurre Siccama en Jantine Toxopeus, kleindochter van Roelf Eijes Torringa en Annetta Geuchiena Zijlma
Deze sokkel met zonnewijzer is met Djurre Postema Siccama en Theda Wilmina de Waard verhuisd naar Ulrum en staat daar nog steeds.

 (model: Equatoriaal) 

Boerderij “Kooyenburg” met “witte sokkel” en “stenen hond” waartegen dochter Ida Jacoba Siccama “achteloos” leunt.
Deze “witte sokkel” en “hond” zijn later van elkaar gescheiden.
De “stenen hond” is via Haren (Oudehoflaan 14), Verhildersum, ‘s-Gravenhage, Gouda, Gieten naar Reeuwijk verhuisd.
 De “hond”, in feite “leeuw” werd in 1959 door Djurre Siccama, in 1948 met zijn echtgenote Jantine Toxopeus van boerderij “Kooyenburg” verhuisd naar de Oude Hoflaan te Haren, uitgeleend aan een in het Stadspark te Groningen gehouden tentoonstelling. Vandalen vonden het nodig “een beeldenstorm” te houden. De “kop” van de leeuw werd volledig gescheiden van de “romp“.

 
Na het overlijden van Djurre Siccama vond de “hond” tot 1975 onderdak op de Borg Verhildersum en in 1989 afgebeld op de kalender van de Rabobank Leens

Niet duidelijk is waar de “witte sokkel” gebleven is, maar het is niet onwaarschijnlijk dat deze in 1968 in Dordrecht uitgekomen is bij de weduwe van Petrus Josephus Rogaar en thans in het bezit is van een achterkleindochter van Hilje Rogaar.

 
Links: De sokkel met kleine zonnewijzer (model: Equatoriaal) arriveert in Dordrecht

___________________________________________________________

Zonnewijzer 2 
 Boerderij “De Hoogte” met “sokkel en zonnewijzer”, destijds bewoond door Bernhard Willem Siemens, gehuwd met Cornelia Hendrika Siccama.
De boerderij werd in 1954 verkocht en in de Familie Torringa bestaat het vermoeden dat de de sokkel naar Herman Philippus Rogaar, zoon van Hilje Torringa, gegaan is.
Herman Philippus Rogaar liet in 1954 in Bergen aan Zee een vakantiewoning bouwen en in de tuin kwam de sokkel met zonnewijzer te staan, later overgegaan op zoon Peter Rogaar, woonachtig in Loenen aan de Vecht en aldaar nog aanwezig.

   Detail sokkel
De hierboven afgebeelde sokkels hebben op elke hoek hetzelfde detail.

___________________________________________________________

Het grote smeedijzeren inrijhek


Ansichtkaart Stationstraat 1905 – 1915 met rails van de paardentram | Links van de lantaarnpaal is het hek te ontwaren.

 Bron: Winsum Gedenkboek 1982

___________________________________________________________


Interieur van de boerderij.

___________________________________________________________

Bewoners boerderij: 1811 – 1919

___________________________________________________________

Naar 14-02-1838 Akte van verdeling nalatenschap Jan Tijmens
Naar Elizabeth Eijes