| ___________________________________________________________ |
21-09-1973 Nieuwsblad van het Noorden, vrijdag
Voorzitter R. J. Clevering van waterschap Electra: ‘Drentse kwestie’ moet nu maar ‘ns uit de wereld
Voorzitter R. J. Clevering van het waterschap Electra (overkoepelend orgaan van de waterschappen Hunsingo, Westerkwartier en Reitdiep) heeft gistermiddag bij de officiële ingebruikstelling van het gemaal „H. D. Louwes” in Zoutkamp een beroep gedaan op Gedeputeerde Staten van Groningen om binnen afzienbare tijd een definitieve en afdoende regeling te vinden voor de zogenaamde „Drentse kwestie“.
Al vijftig jaar lang loost het huidige waterschap Noordenveld water via Groninger kanalen op het Lauwersmeer zonder daarvoor een cent te willen betalen.
Zelfs het nieuwe gemaal is gefinancierd door de genoemde drie waterschappen, maar Noordenveld, daarbij gesteund door GS van Drenthe, weigert eraan bij te dragen evenmin aan de exploitatie van het Waterwolf-gemaal.
Dat houdt volgens de heer Clevering in, dat de ingelanden van de genoemde drie waterschappen nu f 17,- per hectare moeten opbrengen om de kosten van het nieuwe gemaal te kunnen dekken. Zouden ook de ingelanden in Noord-Drenthe meebetalen (het gaat daar om een afstromingsgebied van ongeveer 29.000 hectare), dan zouden de kosten per hectare met circa vijf gulden kunnen dalen.
Volgens secretaris J. J. Pettinga van het waterschap Hunsingo heeft Electra al eens aan Noordenveld voorgesteld een interprovinciaal waterschap op te richten, maar dat is toen door de Drenten afgewezen, omdat ze naar hun smaak dan „geen baas meer in eigen huis” zouden zijn.
De onderhandelingen worden nu al geruime tijd op provinciaal niveau gevoerd. Het Drentse college van GS schijnt zich daarbij te beroepen op een in het Burgerlijk Wetboek neergelegd recht, dat natuurlijke afstroming vrij mag gebeuren. Maar naar de mening van de heer Pettinga is van natuurlijke afstroming geen sprake omdat er door het Drentse waterschap kunstwerken zijn gebouwd, waardoor de afstroming sneller geschiedt dan onder natuurlijke omstandigheden.
GS van Groningen hebben Drenthe inmiddels voorstellen gedaan over een financiële verrekening, maar daarover is nog geen antwoord binnen. De heer Clevering verweet GS van Drenthe steeds opnieuw een vluchtweg te zoeken om niet te hoeven te betalen. Mocht er geen afdoende regeling uit de bus komen, dan moet er naar zijn oordeel in deze kwestie een uitspraak van de Kroon worden gevraagd.
Ook oud-voorzitter van Electra, Jaap de Waard, heeft zich jaren lang geërgerd aan de houding van de Drenten. Volgens kwam het water door de kanalisatie te snel bij Electra en dat had weer tot gevolg dat het water uit de sloten rond Electra pas als laatste afgevoerd kon worden.
| ___________________________________________________________ |
DAMES GEVRAAGD…
Voorzitter R. J. Clevering van het waterschap Electra (overkoepelend orgaan van de waterschappen Hunsingo, Westerkwartier en Reitdiep) heeft gistermiddag bij de opening van het gemaal „H. D. Louwes” in Zoutkamp gepleit voor het opnemen van vrouwen in waterschapsbesturen.
„De dames zijn vaak alleen thuis. Het zou wel eens de moeite waard kunnen zijn om dames in het bestuur te hebben teneinde ze te laten merken wat waterstaatsaangelegenheden zijn en wat voor nut ze hebben. Ik vind het geen gek idee,” aldus de heer Clevering.
Er is één waterschap in Zuidwest-Nederland, dat een vrouwelijk lid in haar midden heeft.
“We zullen afwachten, of het hier ook nog eens zover komt,” aldus de waterschaps-voorzitter.
| ___________________________________________________________ |

De openingsceremonie. Bij de tafel Commissaris der Koningin mr Edzo Toxopeus en Ru Clevering, voorzitter Electra.
Bijzonderheid 1: de zoons van H.D. Louwes staan niet op de foto staan.
Bijzonderheid 2: D.P. Siccama en J. de Waard-Siccama, broer en zus, zijn aanwezig. D.P. Siccama zat in het Waterschap Hunsingo, zijn echtgenote Theda W. de Waard staat niet oude foto. J. de Waard, echtgenoot van J. de Waard-Siccama staat ook niet op de foto. Was J. de Waard ziek en zijn echtgenote zijn stand-in?

| ___________________________________________________________ |
Naar Gebroeders Louwes