19-01-1961 Aankoop grond van de Familie Frima levert “rumoer” op

___________________________________________________________

19-01-1961 Ons Noorden, donderdag 

Rumoer rond „Verhildersum”
Raad debatteert heftig over bestemming landgoed

LEENS — Met het B. en W.-voorstel tot aankoop van landerijen van de Groningse familie Frima, ter uitbreiding van het gebied rond het nabij Leens gelegen „Verhildersum” is de lont in het kruitvat geworpen. 

De woordenrijke explosies van enkele Leenster raadsleden in de recente vergadering veroorzaakten ongedacht rumoer rond het landgoed, maar toen de kruitdampen waren opgetrokken was men het met uitzondering van raadslid Boerema toch roerend eens. Er zullen vier percelen grond van totaal vier hectare worden aangekocht tegen een prijs van 30.000 gulden.
Dit besluit kon ook genade vinden in de ogen van de heer Bottema, het raadslid dat kort tevoren, tijdens de discussies, nog had opgemerkt: „Men zou er beter aan doen het hele landgoed voor een gulden van de hand te doen……. 

Verkopen voor 1 gulden of maak er kantoren van 

 Enige tijd geleden is ter voorbereiding van een bestemming voor ,,Verhildersum” door de commissaris der koningin een commissie ingesteld. De burgemeester van Leens, de heer J. C. Lindeboom, maakt hiervan namens de gemeente deel uit. De heer Boerema zei van de instelling dezer commissie geheel onwetend te zijn en achtte het vreemd, dat de raad niet is gekend in deze plannen rond dit gemeente-eigendom. „Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat de raadsleden ietwat als onmondigen worden beschouwd“, vond hij wrevelig.
Soortgelijke geluiden liet de heer Bottema horen. Hij vond concluderend de voorgestelde aankoop de eerste stap op een financiële lijdensweg. „Met het oog op de financiele offers zou men beter doen het gehele landgoed voor een gulden van de hand te doen. Maak er desnoods kantoren van dan weet men waar men aan toe is. Wat men nu wil, beschouw ik tot op zekere hoogte als een Utopie”, vond hij, eveneens ontevreden. 

Misverstanden te lijf 

Het was de heer Reenders, die vervolgens de woorden laakte van de twee vorige spekers. De raad zo stelde heeft de plannen reeds enkele malen gezien, hoewel niet in een officiele vergadering. De heer Rijkers voegde daar nog aan toe, dat de raad destijds spontaan had besloten „Verhildersum” te kopen. 

  Burgemeester Lindeboom ging hierna energiek de misverstanden te lijf. Hij meende dat hij de raad zeker op de hoogte had gesteld van de instelling der commissie Verhildersum, zij het misschien niet in een officiele vergadering. „Het voorstel, dat nu ter tafel ligt is in overleg met de raad geboren. Het is de vrucht van informatieve besprekingen, die B. en W. als richtsnoer hebben gediend”.
De heer Lindeboom zette vervolgens uiteen, dat in particuliere kringen het initiatief is genomen het landgoed voor een bepaald doel te bestemmen. Gedacht is toen o.m. aan een Waddenpanorama. Contact met de commissaris der koningin heeft toen geleid tot de instelling der commissie.
  Langzamerhand ontstonden concreter plannen. die echter eerst voortgezet kunnen worden als het voorbereidende werk voortgang kan vinden. Onderdeel hiervan vormde de voorgestelde aankoop der vier hectaren. die in elk geval door de gemeente Leens bekostigd moeten worden. Later zal pas moeten blijken of er voldoende subsidie op tafel kan komen voor de realisering der plannen. Met dit al zullen wel enkele jaren zijn gemoeid. 

Vast staat nu echter, dat de Leenster raad zich tenslotte met de aankoop der omliggende gronden heeft verenigd. Het plotseling opgestoken rumoer rond „Verhildersum” is verstomd.
Het woord is aan de toekomst.

___________________________________________________________

19-01-1961 Nieuwsblad van het Noorden 

Uitbreiding Verhildersum
Leens koopt 4 ha grond
  In de raadsvergadering van de gemeente Leens werd het voorstel van B. en W. tot aankoop van landerijen van de familie Frima te Groningen voor uitbreiding van de gronden liggende rondom het landgoed Verhildersum na langdurige discussie aangenomen. De aankoopsom van de gronden (ongeveer 4 ha) bedraagt f 30.000.

___________________________________________________________

Naar Ommelander Museum/Verhildersum