___________________________________________________________ |
22-06-1892 Leeuwarder Courant, woensdag []
De Koninginnen te Groningen.
De extra-trein, waarmede H.H. M.M. de Koninginnen uit Leeuwarden vertrokken, kwam 10.30 aan het grensstation Visvliet aan. De hooge gasten werden daar door den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. Æ. A. van Panhuijs, door den Burgemeester en andere autoriteiten van Grootegast, verwelkomd. Door 700 schoolkinderen werd een welkomstlied gezongen. Spoedig zette de trein zich in beweging, die de Vorstinnen te 11 20 uur (locale tijd) aan het station Groningen bracht. In een van wege de Exploitatie-Maatschappij gebouwd en rijk met bloemen en tapijten versierd wachtsalon werden HH. MM. ontvangen door de leden van Gedeputeerde Staten, het Gemeentebestuur van Groningen en de majoorskommandanten van de schutterij en het garnizoen te Groningen. Op het stationsplein werden door eene afdeeling der schutterij met vaandel en muziek de gebruikelijke eerbewijzen gegeven, terwijl een 40-tal oudstrijders van 1830/31, alsmede de Vereeniging van onderofficieren en korporaals met hunne banieren waren opgesteld.
De Koninklijke stoet was als volgt samengesteld:
1. Eerste afdeeling van de burger-eerewacht en de geheele eerewacht van de leden van het studentencorps „Vindicat atque Polit” met vaandel.
2. De Burgemeester van Groningen, gezeten in een rijtuig.
3. De Commissaris der Koningin , gezeten in een rijtuig.
4. Twee kamerheeren van H.H. M.M., gezeten in een rijtuig.
5. Tweede afdeeling van de burger-eerewacht met vaandel.
6. Hare Majesteit de Koningin en Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, gezeten in een rijtuig bespannen met 4 paarden.
Aan de rechterzijde reed de kommandant der burger-eerewacht mr. C. C. Geertsema en aan de linkerzijde de kommandant der stud.-eerewacht de heer W. de Sitter.
7. Derde afdeeling der eerewachten in éen gelid.
8. Het gevolg Harer Majesteiten in hofrijtuigen.
9. De Gemeenteraad van Groningen en de secretaris in rijtuigen.
10. De Gedeputeerde Staten in twee rijtuigen.
Onder leiding van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Groningen en omstreken volgden daarna onderstaande vereenigingen met banieren:
Liedertafel „Gruno“.
Algemeene Groninger Werklieden-Vereeniging.
Centrale commissie van versiering.
Wielrijdersvereeniging „de Postduif”.
Oud-onderofficieren-Vereeniging.
Deo Carmen meum est.
Wielrijdersvereeniging „de Adelaar”.
Criquetclub „Hard-gaat-ie”.
Gymnastiek- en Schermvereeniging „Olympia”.
Gymnastiek- en Schermvereeniging „Sparta”.
Rederijkerskamer „Talma”.
Kunst- en Letterlievendgenootschap „Corbulo”.
Rederijkerskamer „La Belle Espérance”.
Rederijkerskamer „Beets”.
Gemengde Rederijkerskamer „Ons Genoegen”.
Christelijke Jongelingsvereenigingen.
Gemengde Zangvereeniging „Crescendo.“
Criquetclub „Be Quick”.
Vereeniging van Timmerlieden en Werkbazen.
Werklieden-Vereeniging „Patrimonium” en
Rederijkerskamer „Handwerkslieden”.
Reeds tijdig stond een dicht opeengepakte menigte in alle straten der route te wachten.
De drukte aaa de verschillende stations was zoo buitengewoon, dat er geen plaatskaarten genoeg voorhanden waren.
De Koninklijke stoet zette zich in beweging langs den Stationsweg, waar van wege het Gemeentebestuur eene fraaie eerepoort gebouwd is.
Erepoort met werklieden bovenop | vervaardiger H. va Meeden | Groninger Beeldbank NL-GnGRA_1987_0144
Het aanbieden van de sleutels der stad door de Stedemaagd, omringd door schout en schepenen, moest wegens — faute d’argent — achterwege bleven.
Te midden van het Heereplein verheft zich een decoratieve fontein met prachtig schilderwerk. De geestdrift is overal, waar men de Vorstinnen ontdekt, algemeen. „Wat ’n leif wicht” (wat een lief meisje) hoort men duizend maal. Na door de Heerestraat, tusschen twee Markten Groote Markt, langs het Raadhuis te zijn getrokken, wordt door een zeer jong freuletje Alberda van Ekenstein onder het rijden een bouquet Koningin Wilhelmina aangeboden terwijl voor het Groene Weeshuis in dezelfde straat, een wijle wordt getoefd om te luisteren naar den welkomstgroet door 80 groene weezen toegezongen.
De woorden waren als volgt:
Het welkom, Koninginnen !
Ruischt allerweeg’ U toe,
Al wie Oranje minnen
Herhalen ’t blij te moe!
Ook Gruno’s Groene Weezen,
Zij komen huld’ U bien,
Waar vreugde hoog gerezen!
U aller oog mag zien!
Ga God steeds met U mede!
(Der Weezen Vader hoor!)
Hij kroon’ met vreugd’ en vrede
U ’t gansche leven door!
En lang spaar d’ Albehoeder
O , lieve Koningin !
Uw Koninklijke Moeder !
God zegent Moedermin.
De tocht werd voortgezet door de Nieuwe Ebbingestraat, Marktstraat, Onbeplante Ossenmarkt, Oude Boteringestraat tot het Regeeringshôtel, waar direct de Koninklijke standaard werd geheschen. Vóór het Paleis van Justitie, twee huizen van het Regeeringshôtel verwijderd, bevond zich eene afdeeling van het garnizoen met vaandel en muziek tot het geven van de gebruikelijke eerbewijzen.
Volledigheidshalve dient uw verslaggever nog te melden, dat in de Zuiderhaven een flottille, samengesteld uit de stoombooten der Rotterdamsche Stoomboot-Maatschappij en verschillende schepen, ter begroeting van H.H. M.M. aan den wal was vastgemeerd , terwijl de Roeivereeniging „Hanze” bij de brug over het Eemskanaal onze Vorstinnen een groot saluut bracht.
Onder geleide van den inspecteur, den heer v. d. Eist, kwam de trein te 11.30 uur aan. Bij het uitstappen werden HH. MM. bouquetten aangeboden door de juffrouwen Cohen en Feith, namens den Raad.
De heer mr. Bucaille heette in het rijk versierde paviljoen de Koninginnen welkom en stelde de wethouders, leden van den Raad, Gedep. Staten en andere autoriteiten H.H. M.M. voor.
De geestdrift buiten was minder groot dan in de stad. Freule Alberda van Ekenstein bood in de Ebbingestraat der Koningin een bouquet, — de groene wees Engelina Sierks een boek met welkomstgroet, — mej. Bisdom voor het huis van den burgemeester een bouquet, — het dochtertje van den Commissaris der Koningin een bouquet aan.
Bij aankomst aan het Regeeringshótel werden H.H. M.M. ontvangen door mevr. van Panhuijs—Looxma, die Wilhelmina kuste. Bij het voorbijtrekken der verschillende corporatiën ontstond een gedrang van nieuwsgierigen, waardoor de passage werd gestremd. Dit bemerkende, gingen H.H. M.M. binnen, waarna de eerewacht ruimte maakte.
Te twee uur werd een rijtoer ondernomen.
22-06-1892 (waarschijnlijk) Rijtoer Guldenstraat |Groninger Beeldbank NL-GNGRA_1785_22013
Koningin-Regentes Emma in het zwart en haar dochter Koningin Wilhelmina in het wit
Te drie uur bij het bezoek van H.H. M.M. aan de Harmonie werden de Vorstinnen ontvangen door den president, den heer Verheijen. Bouquetten werden aangeboden door freule Verheijen en mej. Schram de Jong.
Hier werd de eerewijn aangeboden, waarna H.H. M.M. te halfvier vertrokken.
___________________________________________________________ |
Naar 23-06-1892 Leeuwarder Courant, donderdag
Naar 21 – 25 juni 1892: Verslaglegging Bezoek Koninginnen Wilhelmina en Emma aan Groningen