___________________________________________________________ |
26-09-1919 Rotterdamsch Nieuwsblad
De Koningin naar Groningen!
H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik zullen het eenigen tijd geleden aangekondigde bezoek aan de provincie Groningen brengen op Maandag en Dinsdag a.s.
Het ligt in het voornemen, dat het Vorstelijk Bezoek den eersten dag de stad Groningen zal gelden.
Met den trein van 1.28 denken de Koningin en de Prins te Groningen aan te komen. Zij zullen dien dag een bezoek brengen aan het Raadhuis, om daar het dagelijksch bestuur en den Gemeenteraad te ontmoeten. Voorts stellen Zij zich voor het stadspark en de daar naast gelegen volkstuintjes te bezichtigen, terwijl de Hooge Gasten er bovendien prijs op stellen een overzicht te ontvangen van de opeenvolging van den bouw van arbeiderswoningen aldaar.
Den tweeden dag stelt het Koninklijk Echtpaar zich voor per auto, deels per boot, een bezoek te brengen aan de boerderij „Onrust“, van den heer Woldringh, burgemeester van Kloosterburen, en aan de werken van het waterschap „Electra” bij Lammerburen aan het Reitdiep.
Het vertrek is bepaald op Dinsdagnamiddag 5.17.
___________________________________________________________ |
27-09-1919 Nieuwsblad van het Noorden | Programma
___________________________________________________________ |
01-10-1919 De Nieuwe Courant, woensdag
Het Koninklijk Bezoek aan Groningen.
Groningen, 30 September.
Dinsdagmorgen te 10 uur verliet het Koninklijk Echtpaar de stad om per auto een bezoek te brengen aan het Noordwestelijk deel der provincie.
De tocht ging langs den Winsumerstraatweg over Winsum, Mensingeweer, Leens, Ulrum en Elens naar de op eenige kilometers afstand van het dorp Kloosterburen gelegen boerderij „Onrust” van den heer Woldringh, burgemeester van genoemde gemeente.
Bron Beeldbank Groningen NL-GnGRA_1986_11869
De hooge bezoekers werden bij den dam voor het huis opgewacht door den heer en mevrouw Woldringh, hun neef, den heer I. H. L. Woldringh, die mede in het bedrijf werkzaam is en de beide schoonzoons van den burgemeester de heeren D. Huizinga Bruins te Usquert en G. Minderhoud, secretaris van den Groninger Landbouwbond te Groningen.
Het gezelschap wandelde langs de schuren naar de voorzijde van de boerderij, waar op de stoep van het woonhuis de Koningin en de Prins werden begroet door de beide dochters van den heer Woldringh, mevr. Huizinga—Bruins en mevr. Minderhoud.
Het driejarig dochtertje van mevr. Minderhoud bood H. M. bloemen aan. Nadat in de salon de koffie was gebruikt werd de geheele plaats bezichtigd: het woonhuis, de schuren, de paardestallen en de koestallen.
In de schuren werd een Amerikaansche hijschmachine, een nieuwigheid onlangs door den heer Brouwers te Minnertsga uit Amerika geïmporteerd, in werking gesteld, waarbij de heer Brouwers de noodige inlichtingen verschafte.
Daarnna werd het vee in oogenschouw genomen, dat op het land naast de boerderij liep te grazen, een prachtige collectie zwart-blaard vee en een 3-tal jonge paarden, fraai gebouwde hengsten, terwijl op een aangrenzend perceel eenige merries met veulens werden bezichtigt.
Van „Onrust” ging de tocht naar den Westpolder, naar de boerderij „Nieuw Onrust”, waar de groote dorschmachine, die niet zooals overal elders nog door een locomobiel, maar door een electromotor wordt gedreven.
Alleen vergezeld van de heeren J. K. Sypkens, de mede-eigenaar van de bijliggende eendenkooi en den heer E. S. Woldringh, begaven de Koningin en de Prins zich van hier naar de groote eendenkooi.
Al de bijzonderheden aan het bedrijf van de eendenkooi verbonden, werden het Koninklijk Echtpaar medegedeeld, die met belangstelling deze inlichtingen volgden en daarvoor aan de kooikers hun dank betuigden.
Hun tocht voortzettende begaven de Koninklijke bezoekers zich nu naar den bijgelegen zeedijk, van waar men een prachtig uitzicht, heeft op de Friesche kust, op het eiland Schiermonnikoog, terwijl bij helder weer zelfs de vuurtoren van Borkum van daar zichtbaar is.
Na een wandeling van circa 300 M. over den Zeedijk vond de hereeniging plaats met de overige leden van het gezelschap, dat inmiddels op de polderplaats de koffie had gebruikt. Bij den grindweg stonden de auto’s gereed en werd na een vriendelijk afscheid ingestapt voor het vervolg der excursie via Vierhuizen naar Zoutkamp, waar een bezoek werd gebracht aan de werken van het waterschap „Electra”.
Daarvoor werden de auto’s verlaten en zetten de Koningin en de Prins den tocht voort per motorboot Swastika van de firma Botje, een uitstekend ingerichte boot, aan boord waarvan tevens het noenmaal werd gebruikt.
Over het benedengedeelte van het Reitdiep dat tot bergboezem- van de bemaling van Electra wordt ingericht, bereikte men Lammersburen, voor de bezichtiging van de in uitvoering zijnde werken.
Aankomst bouwplaats “Electra”
Bron: Groninger Beeldbank NL-GnGRA_818_8186
In de eerste plaats werd het op den zuidelijken oever gelegen pompstation bezichtigd met de ondergelegen stroomsluizen en vervolgens de op den noordelijken oever gemaakte schutsluis. Door den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat werden aan de hooge bezoekers omtrent het doel en den aard der werken van Electra mededeelingen verstrekt.
Tegen drie uur vertrok de stoet per boot van Lammertsburen naar Roode Haan, waar de auto’s weder gereedstonden om het Koninklijk echtpaar over Den Ham en Aduard, langs den Frieschen Straatweg, naar de stad terug te brengen.
De tocht door de provincie was als ’t ware een zegetocht. De eerste hulde gewerd het Koninklijk Echtpaar bij het verlaten van de woning van den Commissaris der Koningin, waar de talrijke menigte bij het vertrek stond te juichen.
Bij de Moesstraat werd gestopt voor het in ontvangst nemen van een bouquet van de kinderen der R. K. school, die het Wilhelmus zongen.
Tot voorbij de Noorder Begraafplaats stonden de menschen in dubbele hagen geschaard om de vorstelijke personen te zien en te begroeten. Overigens gaf de tocht vrijwel overal dezelfde tooneelen te aanschouwen. Dat begon al bij de R. K. school in de Moesstraat, waar de kinderen getooid met vlaggen en oranje het Vorstelijk Echtpaar toezongen, onder leiding van hun onderwijzers.
Datzelfde kregen wij te zien in alle dorpen. Wat een blijheid bij die kinderen, welk een enthusiasme bij de jeugd, welk een blijheid bij de ouderen. Velen ontblootten eerbiedig het hoofd als het Koninklijk Echtpaar voorbijreed en allen wuifden en groetten en zongen met de kinderen mee. Wij zagen moedertjes wie de tranen in de oogen kwamen en ontroerden bij het zien, wellicht voor het eerst, van de Landsmoeder. In de gemeenten, welke de stoet passeerde, stonden de gemeentebesturen voor het gemeentehuis opgesteld om eerbiedig te groeten.
Boerenarbeiders en arbeidsters langs den weg bezig met landarbeiden staakten voor een wijle het werk om mee te doen aan de huldiging van Hare Majesteit.
Langzaam reden de auto’s door de dorpen om de bewoners gelegenheid te geven H. M. een oogenblik te zien. Maar overigens ging het met een flink vaartje langs den weg, die zooveel moois te zien geeft, niet enkel aan rijke landouwen maar ook aan lumineuse huizen. H. M. was zeer ingenomen met dezen tocht. Overal dankte zij nijgend voor de haar gebrachte hulde.
Van schier alle boerenplaatsen, die gepasseerd werden, wapperde de nationale driekleur. Ook molens en fabrieken vlagden en het was een heel mooie herfstdag.
Te Zoutkamp, waar de hooge bezoekers aan boord gingen van de Swastika werden zij wel bijzonder geestdriftig ontvangen.
Onder het zingen der schoolkinderen, onder leiding van het hoofd der bijzondere school te Houwerzijl, de heer De Jonge, scheepte H. M. zich in en groette van het dek af de jubelende menigte. Toen de boot was afgevaren, stormden de kinderen den dijk op en liepen langen tijd mee om H. M. toe te juichen en hun groeten werden onvermoeid door de Koningin beantwoord. De boot werd door eenige pleizierbooten gevolgd. De tocht duurde langer dan men zich had voorgenomen, of liever het noenmaal dat aan boord gebruikt werd. En daarmede hield de snelheid van de boot gelijken tred, zoodat men met een slakkengangetje varende precies bij de Electra aankwam, toen het nagerecht was gebruikt.
De werken moesten nu in vlug tempo in oogenschouw genomen worden.
Te kwart over drie vervolgde de Swastika haar tocht thans gesleept door de sleepboot Passé Partout van schipper B. Hummel, aan boord waarvan de pers voer. Zij heeft daar een zoo vriendelijke ontvangst gehad van Hummel en zijn familie als deze brave menschen, onvoorbereid als zij waren, den journalisten en de politie, die nergens gelegenheid hadden gehad iets te nuttigen, slechts konden bereiden.
Te Roode Haan werden de auto’s weer bestegen en de reis naar de stad aanvaard, waar men te 4.40 weder aankwam. De koninklijke bezoekers werden weder op hun tocht naar het huis van den commissaris der Koningin door de druk bevlagde straten hartelijk toegejuicht en een uur later werden hun door zoo mogelijk nog dichter opgestelde menschenhagen uitgeleide gedaan. Op het perron stonden de padvinders opgesteld, die bij het opgaan naar het perron het vorstelijk paar verwelkomden met het generaal saluut van de hoornblazers.
Voor het instappen bracht H. M. den hoofdcommissaris van politie, den heer Van Rosmalen, dank voor de goede regeling. Dan werd ook de garnizoenscommandant overste Hoogervorst aan H. M. voorgesteld en nam zij afscheid van den kamerheer in buitengewonen dienst, jhr. W. Alberda van Ekenstein, den burgemeester mr. dr. E. van Ketwich Verschuur en den commissaris der Koningin, jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborch.
Onder luide hoera’s stapten de gasten daarna in en vertrok de trein.
___________________________________________________________ |
Bron : Beeldbank Groningen NL-GnGRA_818_8187
___________________________________________________________ |
Naar Bezoekers aan Electra
Naar voortgang bouw